Wczoraj na COP odbyła się konferencja Koalicji Klimatycznej. Polską prezydencję oceniono jako zwyczajnie nieskuteczną. Zamiast relacji - wybór cytatów z poszczególnych wypowiedzi.

Julia Michalak - Climate Action Network Europe

- Minister Korolec obiecywał, że Polska będzie pomostem pomiędzy krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się, widzimy jednak, że ta luka, brak zrozumienia, są wielkie. Prowadzi się wiele debat, ciągnących się do godzin porannych ale niewiele z nich wynika.

- Nie widzimy, żeby Polska budowała to tak potrzebne, obiecane zaufanie.

- Polska z jednej strony podkreśla, że najważniejsze są kwestie finansowania polityki klimatycznej, z drugiej przeciwstawia się wypracowaniu przez UE spójnej strategii w tym temacie.

- Jesteśmy rozczarowani postawą polskiego rządu.

Tobiasz Adamczewski - WWF

- Przygotowaliśmy welcome pack dla nowego ministra środowiska i premiera z zakresu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

- Minister Środowiska powiedział że jego priorytetem jest gaz łupkowy. Chcemy mu przypomnieć, że jego priorytetem jest środowisko.

- Te materiały pomogą mu zrozumieć, że zmiana klimatu jest rzeczywista i spowodowana przez człowieka.

- Dla naszego ministra gospodarki przygotowaliśmy zestaw materiałów o odnawialnych źródłach energii.

- Dla premiera, który przyznał za IPCC, że zmiany klimatu są faktem, mamy materiały przypominające o tym że są wywołane przez człowieka.

- Daliśmy także w prezencie strategię Niskoemisyjna Polska 2050 przygotowaną przez zespół niezależnych ekspertów.

- Mówimy: Tak, Polska może, i tak, Polska powinna.

Zbigniew Karaczun - Polski Klub Ekologiczny

- To, co robi polski rząd, jest bardzo radykalne. W poniedziałek gościł szczyt węglowy, we wtorek premier wykorzystał swoje przemówienie do otwartej promocji gazu łupkowego, a w środę zwolnił prowadzącego szczyt Ministra Korolca ze stanowiska.

- Polski rząd chce raczej spowolnić negocjacje niż skłaniać negocjujące strony do konsensusu.

- Ostatnie sondaże pokazuje że 80% Polaków wie o zmianach klimatu i oczekuje większego zaangażowania w tym temacie. Większość polaków popiera rozwój odnawialnych źródeł energii.

- Wzywamy Peru i Francję do dobrego przygotowania się do swoich prezydencji, bo liczenie na to, że porozumienie wypracuje Polska, na razie jest myśleniem życzeniowym.