Rowerem na zakupy

Ruszyła akcja Rowerem na zakupy. Celem inicjatywy jest zachęcenie właścicieli i zarządców obiektów handlowych do instalowania bezpiecznych i wygodnych stojaków rowerowych.

Warszawskie centra handlowe, hipermarkety i zwykłe sklepy spożywcze z reguły nie rozpieszczają rowerzystów pod względem miejsc do parkowania rowerów. Dominują niefunkcjonalne łamikółki, które nie dają możliwości bezpiecznego przypięcia roweru [zobacz >>>]. To właśnie chcemy zmienić! Wychodzimy z założenia, że jako klienci mamy prawo oczekiwać solidnego miejsca do zaparkowania roweru. W końcu zawsze możemy zmienić sklep na taki, przed którym można wygodnie i bezpiecznie zaparkować rower.

Wyrwikółka w kształcie sprężyny przed wejściem do Reala na Ursynowie.

Jak można się włączyć?

To bardzo proste:

Po pierwsze: chcemy motywować właścicieli sklepów do instalowania dobrych stojaków. Jeżeli denerwuje Cię, że sklep lub centrum handlowe, do którego przyjeżdżasz nie ma solidnych miejsc do zaparkowania roweru – wyślij do niego pismo. Odpowiedni wzór można znaleźć na stronie akcji Rowerem na zakupy:

www.roweremnazakupy.wordpress.com

Oczywiście to tylko wzór - warto dostosować go do konkretnego przypadku lub napisać takie pismo po swojemu. Koniecznie trzeba wyjaśnić jaki stojak rowerowy to dobry stojak. Dla nas to oczywiste, dla właściciela sklepu – niekoniecznie. Informacje o tym jakie wymogi powinien spełniać stojak rowerowy również znajdują się na stronie akcji.

Im więcej takich pism, tym większa szansa na to, że coś się zmieni!

Niefunkcjonalne stojaki przy Lidlu, skrzyżowanie Pileckiego i Indiry Gandhi.

Po drugie: Na blogu akcji opisujemy zarówno złe jak i dobre praktyki dotyczące rowerowych miejsc parkingowych przy obiektach handlowych. Wystarczy, że jadąc na zakupy weźmiesz ze sobą aparat i wykonasz kilka zdjęć stojaków oraz przygotujesz krótki opis (nazwa sklepu, adres, wady i zalety stojaka rowerowego, sugestie). Chętnie zamieścimy go na blogu akcji. Wpisy można przesyłać zarówno w wersji gotowej jak i roboczej.

Po trzecie: jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i uwagi dotyczące inicjatywy i podejmowanych działań. Masz pomysł na rozkręcenie akcji? Wiesz co można by zrobić lepiej? Koniecznie do nasz napisz!

Więcej informacji na stronie internetowej: roweremnazakupy.wordpress.com

Kontakt: roweremnazakupy@gmail.com