Zaproszenie do konsultacji

Jesteśmy studentami Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i pracujemy nad projektem oznakowania poziomego dróg rowerowych w Warszawie. Krótko mówiąc - wszystkiego tego, co jest malowane lub w inny sposób umieszczane na ścieżkach rowerowych i ma za zadanie ułatwiać rowerzystom poruszanie się po nich.

Naszą główną intencją jest stworzenie spójnego i czytelnego systemu oznaczania ścieżek rowerowych, tak by zwiększyć komfort jazdy i bezpieczeństwo korzystających z nich rowerzystów, a pieszym i kierowcom uświadomić bardzo wyraźnie istnienie dróg, po których poruszają się rowerzyści.

Żeby trochę naświetlić sytuację, wymienimy tu kilka elementów proponowanego przez nas systemu. Aby poznać system jako całość, zapraszamy do lektury całej naszej prezentacji.

Na miejsce starego znaku roweru malowanego na ścieżkach, proponujemy nowy znak - znak rowerzysty, który będzie występował albo na specjalnej betonowej płycie, albo będzie nanoszony odblaskową farbą na jezdnię lub asfaltową ścieżkę. Zapobiegnie to dekonstrukcji znaku, która często idzie w parze z dekonstrukcją kostki brukowej, na której znak się znajduje.

Proponujemy linie boczne wzdłuż ścieżki, które będą prowadzić rowerzystów nawet w nocy. Innowacją jest tzw. "uczulacz", czyli znak w postaci kilku wypukłych pasów, umieszczany w miejscach podwyższonego ryzyka, czyli np. przed przejazdem przez jezdnię lub tam, gdzie ścieżka znacznie zmienia swój bieg. Jego rolą jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas poruszania się po ścieżce.

Pas rowerowy w jezdni.

To tylko niektóre elementy naszego projektu, który chcielibyśmy z Wami przedyskutować. Liczymy na wszelkie krytyczne uwagi, które pomogą nam w stworzeniu jak najlepszego systemu oznakowania poziomego dróg rowerowych w Warszawie, z którego z przyjemnością będziemy mogli wszyscy korzystać.

Pozdrawiamy,

zespół projektowy: Olga Surawska i Marek Kultys

Pobierz projekt

Pełna wersja projektu: PDF, 1668 kB

Zgłoś uwagi

Uwagi do projektu zbierane były do 3 grudnia.

Podziękowania

Dziękujemy bardzo za pomoc w przeprowadzeniu konsultacji naszego projektu oznakowania poziomego wśród rowerzystów.

Wiele uwag okazało się niezwykle pomocnych - większość potwierdziło, że projekt jest potrzebny... niektóre były nawet zabawne ;-) Niezależnie jednak od wszystkiego pozwoliły nam one dokonać kilku bardzo istotnych poprawek w projekcie (przede wszystkim uczulacza).

Pozostaje mieć nadzieję na dalsze kroki Urzędu Miasta zmierzające do wprowadzenia spójnego oznakowania dróg rowerowych.

Marek Kultys
Olga Surawska